Kwiaty cebulkowe

Amarylis - Amaryllis

Amarylis jest jedną z najciekawszych roślin cebulowych, gdyż jego duże i kolorowe kwiaty cieszą nasze oczy zimą, kiedy większość kwiatów siedzi sobie spokojnie w ziemi. Jest za to kilka sposobów, dzięki którym nasz amarylis może kwitnąć pięknie w tym roku oraz następnych latach.

Amarylis Amarylisy

W sklepach możemy kupić gotowy kwiat w doniczce lub możemy kupić cebulki amarylisa, ziemię i doniczkę. Sadzimy je tak, aby „szyjka” cebuli amarylisa wystawała trochę ponad ziemię. Doniczkę powinniśmy ustawić w słonecznym miejscu i podlewać 1-2 w tygodniu w zależności od tego czy ziemia jest już sucha

Większość amarylisów kwitnie w miesiącach zimowych, gdyż są uprawiane najczęściej w warunkach domowych. Zwykle kwiat wyrasta bezpośrednio cebuli, często nawet przed liśćmi, które z reguły są niewielkie. Podczas szybkiego wzrostu kwiatu, warto jest nawozić roślinę, aby jeszcze wzmocnić ten proces. Lepiej jest jednak nawozić ją częściej, a w mniejszych ilościach, niż rzadziej, a w większych, gdyż unikniemy możliwości spalenia rośliny.

Po przekwitnięciu rośliny powinniśmy usunąć uschłe liście. Wstrzymujemy wtedy też podlewanie rośliny, jednak nie wolno dopuścić do całkowitego wyschnięcia ziemi. Kiedy w nowym roku amarylis znowu pomału zaczyna „odżywać”, wtedy rozpoczynamy podlewanie.

Amarylisy są często kupowane lub wręczane w zimowych miesiącach, kiedy większość kwiatów chowa się w ziemi przed zimnem. Dobrze pielęgnowane kwiaty mogą cieszyć nasze oczy przez wiele lat. W ciepłym klimacie mogą być hodowane w normalnym gruncie.


Sprzedaż cebulek amarylisów https://sklep.swiatkwiatow.pl/hipeastrum-amarylis/

Inne ciekawe opisy uprawy i pielęgnacji:

encyklopedia roślin