Kwiaty cebulkowe

Arum - Arum L.

Arum jest rośliną słynącą z największych kwiatów na świecie. W naturalnych warunkach rośnie w tropikalnych lasach Sumatry, najczęściej jednak spotyka się go ogrodach botanicznych na całym świecie. Jego olbrzymie kwiaty słyną jeszcze z innej rzeczy. Mają one zapach rozkładającego się mięsa, dlatego Arum bywa nazywany też „zgniłym kwiatem”.

Arum

Kwiatostan Arum może osiągnąć nawet 3 metry średnicy oraz 2 metry wysokości. Przypomina on z kształtu wielki dzwon. W środku znajduje się słupek, wytwarzający nieprzyjemny zapach, który ma przyciągać owady. Otacza go płatek mający z zewnątrz zielony kolor, a od wewnątrz bordowy. Największym znany okaz Arum ważył około 50 kg i został wyhodowany w Walii.

Arum rośnie w naturze tylko w lasach tropikalnych w Indonezji na wyspie Sumatra, mimo to podjęto zakończone sukcesem próby uprawy tej rośliny w Anglii i Stanach Zjednoczonych. Liczba uprawianych kwiatów sukcesywnie rosła, w tej chwili w czasie jednego roku, można usłyszeć o wielu przypadkach kwitnienia tej rośliny na całym świecie.

Arum posiada na całym świecie rzesze swoich fanów jak i krytyków. Fani podkreślają jego wielką wyjątkowość i rozmiary kwiatostanu, dlatego chętnie podejmują próby uprawy tej rośliny w ogrodach. Krytycy natomiast uważają tą roślinę za obrzydliwą i wstrętną, zwracając szczególną uwagę na jej nieprzyjemny zapach.


Inne ciekawe opisy uprawy i pielęgnacji:

encyklopedia roślin