Kwiaty cebulkowe

Czosnek - Allium

Jest to bardzo obszerny rodzaj obejmujący zarówno rośliny dekoracyjne, jak i użytkowe. Na zainteresowanie nim ujemnie wpływa zapach, przypominający czosnek kuchenny; kwiaty cięte nie mają tej wady. Małe cebulki należy sadzić na głębokość 6 cm, większe na 10—15 cm. Zwykle pozostawia się je przez kilka lat na tym samym miejscu; jeśli konieczne jest przesadzenie, trzeba to robić na jesieni, po zżółknięciu wszystkich liści.

Czosnek

Najczęściej uprawiane są dwa gatunki czosnku. Allium moly wyrasta do 20—25 cm i ma baldach utworzony z 10—40 złotożółtych kwiatów. Kwitnie w lipcu, a kwiaty cięte zachowują w wazonie świeżość przez trzy tygodnie. Najlepiej wygląda posadzony w dość licznych grupach Allium ostrowskianum, wysokości 15 —20 cm; ma kwiaty intensywnie różowe, zebrane w rozpierzchłe baldachy. Kwitnie w czerwcu i lipcu. Wymaga gleby lekkiej i stanowiska nasłonecznionego.

Można również posadzić Allium karataviense, o kwiatach liliowych, tworzących kulisty baldach. Kwitnienie rozpoczyna się w końcu kwietnia i trwa przez część maja. Na uwagę zasługują również: Allium christophii, jeden z najładniejszych, którego fioletowy baldaszek osiąga średnicę 25 — 30 cm, A. giganteum, o ogromnym baldaszku, oraz A. neapolitanum, o kwiatach śnieżnobiałych.


Sprzedaż cebulek czosnku https://sklep.swiatkwiatow.pl/czosnek-ozdobny/

Inne ciekawe opisy uprawy i pielęgnacji:

encyklopedia roślin