Kwiaty cebulkowe

Dalia, georgina - Dahlia Cav.

Dalia jest, obok mieczyka, najpopularniejszą z roślin sezonowych, zasługuje zresztą na to, bo jest łatwa i efektowana w uprawie. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat wyhodowano mnóstwo odmian tej rośliny o przepięknych odcieniach i kombinacjach barwy czerwonej, różowej, żółtej i białej; nie występuje tylko barwa niebieska. Pod względem kształtu wśród dalii wyodrębniono cztery grupy:

Dalia dalie georgina

Dalie dekoracyjne o wielkich kwiatach i szerokich płatkach, dalie kaktusowe, o płatkach zwiniętych w mniej lub więcej wąskie rurki, dalie pojedyncze i dalie pomponowe. Hodowcy stale tworzą nowe, coraz piękniejsze odmiany, opisywanie choćby niektórych z nich byłoby bezcelowe, gdyż miłośnicy tych kwiatów mogą je wybrać według własnych upodobań na podstawie cenników i katalogów. Ostatnio wyhodowano parę odmian długo trzymających się w wazonach po ścięciu; ponieważ to rzadka zaleta u dalii, warto się o nie postarać. Do takich odmian należą m.in. kaktusowe dalie Aga (złotożółta), Etna (ciemnoczerwona) i 'Klio (pomarańczowa) wyhodowane w Smolicach. Bogate kolekcje odmian dalii można oglądać u ogrodach botanicznych.

Wysokie i średnio wysokie odmiany dalii najładniej wyglądają w dużych grupach na tle zieleni, np. trawnika, żywopłotu lub pnączy. Karłowe dalie, zwykle o kwiatach pojedynczych, sadzimy na kwietnikach lub w skrzynkach na tarasie; skrzynki takie muszą być większe niż te, których się zwykle używa do uprawy roślin balkonowych. Rosną dobrze na żyznej glebie w miejscach słonecznych i osłoniętych od wiatru. Odmiany wysokie sadzimy co l m, średnio wysokie co 75 cm. karłowe co 50 cm. Bulwiaste korzenie dalii przechowujemy w pomieszczeniu suchym, ale niezbyt ciepłym, najlepiej w suchym torfie ogrodniczym.


Sprzedaż sadzonek dalii https://sklep.swiatkwiatow.pl/dalie/

Inne ciekawe opisy uprawy i pielęgnacji:

encyklopedia roślin