Kwiaty cebulkowe

Frezja - Freesia

Frezja jest to piękny kwiat ogrodowy pochodzący z Republiki Południowej Afryki. Nazwa wywodzi się od nazwiska niemieckiego lekarza Friedrich Heinrich Theodor Freese. Należy do roślin zielnych. Jej bulwy mają 1-2,5 cm średnicy. Wyrasta z nich pióropusz wąskich liści od długości 10-30cm. Kwiaty mają dzwonkowaty kształt i charakteryzują się pięknymi barwami oraz wonią. Frezja jest jednym z ulubionych kwiatów, hodowanych przez hobbystów, dlatego coraz częściej można spotkać je w wielu ogrodach.

Frezja Frezje

Frezja jest popularną rośliną ogrodową, hodowaną przede wszystkim na kwiat cięty. Wyhodowano jej liczne odmiany o kwiatach żółtych, różowych, czerwonych oraz niebiesko-fioletowych. Ze względu na specyficzny, przyjemny zapach są często używane przy produkcji kremów, szamponów.

Uprawa frezji nie należy do najłatwiejszych. Mogą być uprawiane z cebulek oraz nasion. Cebulki powinny być sadzone na głębokości 4-5 cm w cieplejszych miejscach ogrodu. Łatwiejszym sposobem jest jednak hodowla frezji z nasion w ciepłych pomieszczeniach. Najpierw moczymy nasiona przez 24 godziny w wodzie, a umieszczamy na głębokości około 6mm. Nasiona kiełkują po około miesiącu w temperaturze od 18 do 24°C.

Frezje uwielbiają gleby obfite w wilgoć. Ziemia w której rosną powinna być też dość żyzna i w miarę przepuszczalna. Wymagają częstego podlewania, dopóki nie zakwitną. Później, po okresie kwitnienia, poimy je lekko lub nawet wcale.


Sprzedaż cebulek frezji https://sklep.swiatkwiatow.pl/frezje/

Inne ciekawe opisy uprawy i pielęgnacji:

encyklopedia roślin