Kwiaty cebulkowe

Galtonia biała - Galtonia candicans

Galtonia biała, nazywana też „hiacyntem letnim” , ze swoimi pachnącymi, dzwonkowatymi kwiatkami, doskonale się nadaję do ogrodów i na kwiat cięty. Ten cebulowy gatunek jest zimą nieaktywny, a wiosną wypuszcza proste, podłużne liście, mające do 1,5m długości. Kwitnie w lecie, wypuszczając solidne kwiatostany, mogące osiągać 1,25m wysokości. Dość duże kwiaty (do 3cm) są zwisające, dzwonkowate, pachnące i trwałe. Mają głównie biała barwę, ale mogą mieć czasami barwę jasnozieloną przy łodydze.

Galtonia Galtonie

Latem galtonia biała doskonale wygląda na rabatach kwiatowych. Z powodu jej dość wysokiego wzrostu, uważana jest bardziej za kwiat do dużego ogrodu, ale może być też z powodzeniem użyta do mniejszego. Najlepiej będą rosnąć w miejscach osłoniętych od wiatru w pełnym słońcu.

Cebule sadzimy późną zimą lub wczesną wiosną. Czubek bulwy powinien być tuż pod powierzchnią ziemi. Bardzo dobrze wygląda sadzona w grupach w odległości 10-20cm od siebie. Galtonia lubi gleby dość żyzne i przepuszczalne, aby zapobiec gniciu cebul. Podlewamy ją regularnie od wiosny aż do momentu przekwitnięcia. Najpiękniejsze kwiaty otrzymujemy, uprawiając rośliny przez parę lat w jednym miejscu.

Rozmnażamy ją poprzez podział bulw. Po okresie kwitnienia dzielimy je, osuszamy i sadzimy późną zimą lub wczesną wiosną do ziemie w odległości ok. 10 cm od siebie. Galtonie możemy hodować również z nasion. Siejemy późną zimą w skrzynkach, wiosną przesadzamy w stałe miejsce.


Sprzedaż cebulek galtonii https://sklep-nasiona.pl/galtonia-bialawa-1-cebula.html

Inne ciekawe opisy uprawy i pielęgnacji:

encyklopedia roślin