Kwiaty cebulkowe

irys, kosaciec - Iris L.

Rodzaj obejmuje bardzo dużą liczbę gatunków, rosnących dziko przeważnie w umiarkowanej półkuli północnej, w Europie, Afryce Północnej, w Azji i w Ameryce Północnej. Są to byliny średnio wysokie i niskie, o grubych kłączach (pędach podziemnych), czasem cebulowe. Liście są sztywne, szablaste, u niektórych gatunków trawiaste. Na łodygach kwiaty osadzone są po jednym lub po kilka. Kwitnienie przypada w maju — czerwcu, rzadziej na jesieni.

Irys irysy kosaciec

Iris pumila L. — kosaciec niski. Rośnie na ciepłych, kamienistych zboczach o podłożu wapiennym, od Europy Środkowej aż po Azję Środkową. Dorasta do wysokości 10—15 cm. Stosunkowo duże kwiaty mają barwę niebieskofioletową, czerwonofioletową lub żółtą. Kwitnie od maja do czerwca. Najlepiej rośnie na glebie gliniasto-piaszczystej, wymieszanej z tłuczniem kamiennym, na stanowisku cieplejszym, osłoniętym. Dobrze znosi bezpośrednie nasłonecznienie. Rozmnaża się przez podział kłączy, najlepiej w lipcu—sierpniu, ostatecznie wczesną wiosną. Kawałki kłączy sadzimy dość płytko, tak aby ich górna część wałkiem liścia wystawała nad powierzchnię ziemi. W ogrodzie skalnym umieszczamy większymi grupami.

Pięknie wygląda w zestawieniu z trawami ozdobnymi Iris variegata L. — kosaciec pstry. Rośnie dziko tylko w wyjątkowo sprzyjających mu warunkach, tzn. w jasnych gajach lub w krzaczastych zaroślach cieplejszych regionów. Osiąga wysokość 30—40 cm. Kwiaty mają zewnętrzne działki okwiatu jasnożółte z brązowofioletowym unerwieniem i żółtym żeberkiem. Wewnętrzne działki mają barwę złotawożółtą. Kosaciec ten kwitnie w maju — czerwcu, czasem do lipca. Nie ma specjalnych wymagań, lubi glebę niezbyt wilgotną, ciepłą, przepuszczalną. Rozmnaża się przez podział kłączy w lipcu, w sierpniu lub na wiosnę. Na rabatach skalnych stosowany grupami: początku lata, po przekwitnięciu, liście zaczynają zasychać i nie robią wtedy najlepszego wrażenia, dlatego powinniśmy go sadzić w zestawieniu z takimi roślinami skalnymi, które przekwitnięte kosaćce przykrywają.


Sprzedaż sadzonek irysów https://sklep.swiatkwiatow.pl/irysy/

Inne ciekawe opisy uprawy i pielęgnacji:

encyklopedia roślin