Kwiaty cebulkowe

Kamasja - Camassia

Rodzaj Camassia pochodzi z Ameryki Północnej. Jego przedstawiciele występują dość rzadko w ogrodach, a szkoda, ponieważ zasługuje na to, aby był szerzej rozpowszechniony i znany. Cebula jest okrągła, do jajowatej, biała. Liście są przyziemne, łodyga osiąga wysokość do l m, a na jej szczycie znajduje się długie, luźne grono bladoniebieskich kwiatów (Camassia citsickii), kremowobiałych lub fioletowoniebieskich (Camassia leichtlinii) lub stalowoniebieskich (Camassia guamash).

Kamasja Kamasje

Kwiaty, gwiaździstego kształtu, rozwijają się w gronie od dołu do góry. Kamasja kwitnie od kwietnia do czerwca i szybko po przekwitnieniu „znika" z powierzchni. Cebule sadzi się we wrześniu. Roślina może pozostawać przez 2 — 3 lata na tym samym miejscu, ale lepiej wyjmować cebule w lipcu, przechować w suchym pomieszczeniu i ponownie posadzić w wymienionym terminie.

Kamasja wygląda bardzo efektownie w połączeniu z roślinami trawiastymi lub jako pojedyncza roślina. Nadaje się na kwiat cięty. Wysokości 70 — 80 cm. Ma kwiatostan długi i gęsty, składający się aż ze 100 kwiatów, które się rozwijają w maju.


Sprzedaż cebulek kamasja https://sklep-nasiona.pl/kamasja-niebieska-2-cebule.html

Inne ciekawe opisy uprawy i pielęgnacji:

encyklopedia roślin