Kwiaty cebulkowe

Lilia - Lilium

Lilie są jednymi z najstarszych roślin hodowanych przez człowieka, bo uprawiane na całym świecie od przeszło 5000 lat. Te niewątpliwie piękne kwiaty znajdują swoich amatorów przede wszystkim w strefie klimatów umiarkowanych, w tym w Polsce. Nazwa tej rośliny pochodzi od nazwiska odkrywcy Regal’a Lilie’a. Lilia jest uważana przez ogrodników za kwiat, który powinien się znaleźć w każdym ogrodzie. Jej piękne kwiaty i stosunkowo małe wymagania niewątpliwie zachęcają do podjęcia próby hodowli tej rośliny.

Lilia Lilie

Lilia jest kwiatem o pionowej budowie, z reguły z jednej bulwy wyrasta jedna pionowa pałka na której znajduje się kwiat. Jego liście są z reguły wąskie i mają liniowy lub lancetowaty kształt. Kwiatostan jest dość duży, czasami pachnący, przypomina w budowie trąbkę, filiżankę lub dzwonek. Kwiaty występują we wszystkich kolorach z wyjątkiem niebieskiego i często są ozdobione czarnymi kropkami lub kontrastującymi płatkami itp.

Uprawa

Lilie lubią słoneczne stanowiska, ale dobrze też rosną w lekkim cieniu. Najlepiej rosną w żyznych, pulchnych glebach o wysokiej zawartości próchnicy. Lilie nie przepadają za dużą ilością wody, ale nie można dopuścić do całkowitego wyschnięcia ziemi. Zazwyczaj rozmnażane są z bulw, ale istnieje możliwość rozmnażania z nasion. Ogólne wymagania mogą się różnić w zależności od odmiany.

Lilie kwitną od lipca do sierpnia, niemniej niektóre gatunki mogą kwitnąć późną wiosną lub też późnym latem, a nawet wczesną jesienią. Często stosuje się je na rabatach oraz na kwiat cięty.


Sprzedaż cebulek lilii https://sklep.swiatkwiatow.pl/lilie/

Inne ciekawe opisy uprawy i pielęgnacji:

encyklopedia roślin