Kwiaty cebulkowe

mieczyk - Gladiolus

Jak już wspominano, istnieje mnóstwo odmian, z których opisujemy tylko parę dla przykładu. Odmiana 'D'Artagnan' należy do grupy mieczyków wielkokwiatowych, bardzo cenionej ze względu na wspaniałe kwitnienie. Jest to odmiana średnio wczesna, o dużych kwiatach z plamą pośrodku. Roślina o zdrowym wyglądzie, stosunkowo mało wymagająca, rozmnaża się łatwo i jej uprawa nie jest trudna. Jak u wszystkich innych odmian bulwy trzeba wyjmować z ziemi na jesieni i przechowywać zimą w pomieszczeniu zabezpieczonym od mrozu, w temperaturze 6-10° C. Odmiana 'Blue Diamond' jest jedną z form niebieskich mieczyków, bardzo cenionych, mimo że ich rozmnażanie jest trudne. Odmiana ta należy do grupy mieczyków wczesnych o dużych kwiatach. Na łodydze może być osadzonych do 18 kwiatów, z czego do 5 otwartych w tym samym czasie.

Mieczyk mieczyki

Odmiana 'Pink Sensation' należy do grupy późnych o dużych kwiatach. Duże kwiaty mają szeroką plamę i mały deseń purpurowy. Odmiana 'Mexico', szczególnie ładna, jest również odmianą wielkokwiatową. Na łodydze osadzonych jest 18 kwiatów, z których do 8 może otworzyć się jednocześnie. Pochodzenie uprawianych obecnie mieczyków jest trudne do ustalenia, ponieważ do ich hodowli wykorzystano dużą liczbę gatunków afrykańskich i europejskich. Prace hodowlane nad tym gatunkiem nadal trwają.

Oto kilka danych dla celów porównawczych: w 1880 r. znanych było około 2000 odmian mieczyków, obecnie istnieje ponad 100 000, z których większość to rośliny o dużych kwiatach. Mają bardzo wysoką, grubą i mocną łodygę, oraz kwiatostan (kłos) zwykle gęsty, długości około 50 cm, zawierający od 15 do 20 kwiatów. Odmiany wczesne kwitną około lipca, średnio wczesne w sierpniu, późne we wrześniu. Od dawna hodowcy usilnie starają się znaleźć odmiany wytrzymałe na mróz, ale bez powodzenia. Jeszcze jednym ich marzeniem jest otrzymanie pachnących kwiatów. Mieczyk jest rośliną wyjątkowo piękną i okazałą, ale brakuje mu jednak zapachu. Jeśli uda się otrzymać pachnące wielkokwiatowe mieczyki, zachowując ich wszystkie d¬tychczasowe zalety, będą miały dużą szansę stać się najbardziej lubianymi kwiatami ogrodowymi.

Ostatnio bardzo cenione są odmiany mieczyków wielkokwiatowych tworzące grupę o nazwie Primulinus. Mają one wspólnego przodka, gatu-nek Gladiolus primulinus, który dziko rośnie w podzwrotnikowej Afryce. Odznacza się osobliwym pierwosnkowo żółtym zabarwieniem i lekkim kształtem kwiatów; obie te cechy są dziedziczone przez potomstwo. Hodowcy otrzymali rośliny o bardzo ładnej budowie. Na łodydze może być do 17 kwiatów, z których zawsze co najmniej cztery jednocześnie są rozwinięte.


Sprzedaż cebulek mieczyków - https://sklep-nasiona.pl/cebulki-mieczykow/

Inne ciekawe opisy uprawy i pielęgnacji:

encyklopedia roślin