Kwiaty cebulkowe

szafirek - Muscari Mili.

Rodzaj obejmuje około 50 gatunków, pochodzących najczęściej z rejonu śródziemnomorskiego. Są to niewielkie rośliny cebulowe, wysokości 10 -20 cm. Kwitną od lutego, kwiaty są białe, fioletowe, niebieskie lub jasnożółte, beczułkowate, u niektórych gatunków wyraźnie pachnące. W ogródkach skalnych są podstawowymi roślinami wczesnej wiosny.

Szafirek szafirki

Muscari aucheri Boiss. Pochodzi z Azji Mniejszej. Osiąga wysokość 5 - 8 cm. Ma 2 - 4 lancetowate, nieco kanciaste, rynienkowate liście, łyżeczkowato zagięte na końcach, krótsze od łodygi kwiatowej, na której znajduje się grono jasnoniebieskich kwiatów. Kwitnie pod koniec marca i na początku kwietnia Niewybredny, lecz nie znosi nadmiaru wody. Dobrze rośnie na stanowisku słonecznym i w półcieniu. Rozmnaża się z cebul przybyszowych, które sadzimy w jesieni, grupkami po 5—7 sztuk, na głębokość 6—8 cm, w odległościach 12—15 cm.

Muscari botryoides (L.) Mili. em. DC. — szafirek drobnokwiatowy. Pochodź: z Europy Południowej i Środkowej. Dorasta tylko do 10—20 cm, ma 2—3 długie liście o szerokości 0,3—1,2 cm. Kwiaty lazurowoniebieskie. Kwitnie w kwietniu lub na początku maja. Dobrze rośnie na glebie gliniastej, przepuszczalnej. nie zbyt wilgotnej. Na glebach wyraźnie próchnicznych rozmnaża się szybko z cebulek przybyszowych. Sadzimy go pod koniec września i na początku października grupami po 5—10 cebul.

Muscari racemosum (L.) Mili. — szafirek graniasty. Rośnie dziko w Europie Południowej i Środkowej. Cebule średniej wielkości, z jasnymi łuskami, jajowate. Grona są krótkie, kwiaty na początku białe, a później niebieskie. Kwitnie bardzo długo — 3 tygodnie i dłużej — w kwietniu i w maju.

Muscari tenui Tausch. — szafirek wąskokwiatowy. Rośnie dziko na słonecznych zboczach, kamienistych albo porośniętych krzewami. Osiąga wysokość 30—60 cm. Grono jest luźne, składa się ono z około stu kwiatów. Kwiaty płodne (w dolnej części kwiatostanu) są brązowawe z zielonymi brzegami działek kwiaty płonne (górne) są fioletowoniebieskie, rzadziej białe. Na jednym stanowisku zostawiamy ten szafirek przez kilka lat. Co roku, w maju i w czerwcu, bogato kwitnie. W jesieni zaleca się nawieźć glebę obornikiem lub kompostem torfowym. Nadaje się do uprawy pod wyższymi krzewami i pod drzewami, gdzie utworzy bogato kwitnące runo.


Sprzedaż cebulek szafirków https://sklep-nasiona.pl/cebulki-szafirkow/

Inne ciekawe opisy uprawy i pielęgnacji:

encyklopedia roślin