Kwiaty cebulkowe

zimowit - Colchicum L.

Rodzaj obejmuje około 65 gatunków, rosnących w Europie, okolicach Morza Śródziemnego aż po Azję Środkową i Indie. Rośliny te są silnie trujące. Dorastają do wysokości 10—25 cm. Częścią podziemną są bulwy. Kwitną na wiosnę lub w jesieni. Kwiaty mają barwę różową, białą lub najczęściej jasnofioletową. Gatunki wiosenne mniej nadają się na rabaty skalne. Colchicum aulumnale L. — zimowit jesienny. Występuje w Europie aż do Afryki Północnej oraz w południowych rejonach Rosji. Rośnie często i w dużych skupiskach na podmokłych łąkach. Z podziemnej bulwy, która osiąga średnice 3—7 cm, wyrasta w jesieni l—3 kwiatów długości 10—30 cm. Kwiaty mają barwę lilioworóżową, ukazują się od września do października. Wiosną wyrastają z bulwy długie, zielone liście, między którymi umieszczone są owoce (torebki).

Zimowit zimowity

W lecie nadziemna część rośliny gnije. Rozmnaża się z bulw. które wybieramy z ziemi w czerwcu, odłączamy bulwy potomne i ponownie wszystkie wysadzamy do ogrodu na początku sierpnia. Rozmieszczamy je co 20 cm. Zimowit dobrze rośnie w każdej odpowiednio wilgotnej glebie ogrodowej. Nie ma specjalnych wymagań, na jednym stanowisku utrzymuje się bardzo długo. W ogrodach skalnych najlepiej wygląda, gdy tworzy duże grupy. W puste latem miejsca po zimowitach warto posadzić płytko się ukorzeniające kwiaty letnie o krótkim okresie wegetacji.

Colchicum — mieszańce uprawne. Powstały w wyniku skrzyżowania C. latituium Sibth. et Smith. i C. speciosum Stev. Rośliny wykształcają duże bulwy z brązową łuską. Na wiosnę wyrastają duże, lancetowate liście, dość błyszczące, które pod koniec wiosny zanikają. W ciągu lata następuje przerwa w wegetacji. Kwitną w jesieni, głównie we wrześniu; wtedy ukazują się już tylko kwiaty. Mają kolor lilioworóżowy lub jasnoróżowy, podobne są do kwiatów krokusa z bardzo długą rurką. Dobrze rosną w gliniastej glebie ogrodowej, na stanowisku, słonecznym lub w półcieniu, czasem nawet w cieniu. Rozmnaża się je z bulw potomnych w okresie kończenia wegetacji. Wysadzamy je na głębokość 15 — 20 cm. W ogrodzie skalnym rozmieszczamy je grupami, na dużych rabatach skalnych obsadzamy nimi większe przestrzenie.


Sprzedaż cebulek zimowitów https://sklep-nasiona.pl/cebulki-zimowitow/

Inne ciekawe opisy uprawy i pielęgnacji:

encyklopedia roślin